Przekonania rodziców
Jest bardziej niż pewne, iż przygotowanie się do roli rodziców i rozwijanie języka akceptacji jest bardzo ważne bowiem najcenniejszą relacją ze wszystkich są więzi rodzinne. Istnieją takie grupy rodziców, którzy zdają sobie z tego sprawę i doceniają wagę takiego postępowania ale jest również inna grupa rodziców, która podziela poniższe przekonania.
Przekonania rodziców dotyczące udziału w szkoleniach, które proponują im rozwijanie swoich kompetencji rodzicielskich
Przekonanie 1
Teraz nie mamy żadnych poważnych problemów.
Odpowiedź 1
Kluczem w tym stwierdzeniu jest słowo teraz, wydaje się być bardziej rozsądnym w wychowaniu stosować zasadę lepiej "zapobiegać chorobie niż leczyć”. Gdy nie ma żadnych objawów choroby to, po co się zdrowo odżywiać, gimnastykować albo przestać palić. Gdy twój samochód dobrze chodzi to nie masz zbyt wielkiej ochoty oddawać go do przeglądu...
Przekonanie 2
Inni rodzice potrzebują o wiele bardziej takiego szkolenia.
Odpowiedź 2
Zazwyczaj przez „innych” rozumie się biednych, niewykształconych albo „kulturalnie zacofanych”. Większość rodziców trzyma się mocno przekonania, że tylko w rodzinach biednych, niewykształconych może się zdarzyć, że dzieci podejmą czyny przestępcze, sięgną po narkotyki, alkohol czy zejdą na złą drogę, jednakże wszystkie dane temu przeczą, trudności mogą zdarzyć się w każdej rodzinie.
Przekonanie 3
Mamy jeszcze dużo czasu nasze dzieci są jeszcze małe.
Odpowiedź 3
Taka postawa nie dostrzega, że dzieci kształtują swoje zachowania w pierwszych latach życia. Wtedy decyduje się czy zdobędą zdolności liczenia się z innymi ludźmi, poczucie własnej wartości, poczucie odpowiedzialności albo też czy rozwiną cechy przeciwne. To właśnie wtedy rodzicom potrzeba odpowiednich technik, wtedy są one najskuteczniejsze bowiem powtarzane ciągle zachowanie wchodzi w nawyk i staje się sposobem bycia. Idąc dalej często też pojawia się u rodziców przekonanie skrajnie odwrotne, a mianowicie...
Przekonanie 4
Nasze dzieci są już "wychowane". Taki kurs jest potrzebny rodzicom tylko małych dzieci.
Odpowiedź 4
Tak się składa, że proponowany kurs TSR jest skuteczny dla dzieci w każdym wieku bowiem rodzice mogą na nim uzyskać umiejętności sprawnej komunikacji międzyludzkiej. Pewnie cudnie jest zacząć się jej uczyć kiedy dzieci są jeszcze małe ale nasz program działa również na nastolatków a także powoduje poprawę relacji pomiędzy rodzicami i ich już dorosłymi dziećmi. Dzięki TSR można uniknąć w rodzinie tak zwanego konfliktu pokoleń. Młodzież bowiem nie buntuje się przeciwko rodzicom, buntuje się jedynie przeciwko określonym destrukcyjnym metodom wychowawczym. Niepokój i niezgoda w rodzinach mogą zostać mocno zredukowane gdzy rodzice nauczą się wprowadzać nowe metody rozwiązywania konfliktów i postępowania w sytuacjach trudnych.
Przekonanie 5
Nie jesteśmy psychicznie chorzy.
Odpowiedź 5
Nieszczęśliwie się składa, że myśl o uczeniu się skutecznego rodzicielstwa nasuwa myśl o terapii, zwłaszcza, gdy rodzice odkryją elementy psychologii. Uczęszczanie na kurs dla rodziców prowadzonego przez psychologa nie oznacza, że ktoś jest chory psychicznie. Uczęszczanie na prowadzony przeze mnie kurs Trening Skutecznego Rodzica jest dokształcaniem się a nie leczeniem.
Przekonanie 6
Nie ma takiego specjalisty, który mówiłby mi jak mam wychowywać moje dzieci.
Odpowiedź 6
Taka postawa pokazuje, że nie rozumie się celu Treningu Skutecznego Rodzica. Kurs nie poucza rodziców jak wychowywać swoje dzieci, ale uczy wypróbowanych technik i sposobów skutecznej komunikacji opartej na wzajemnym szacunku. Dzięki stosowaniu przez rodziców odpowiednich strategii dzieci uczą się jak rozwiązywać swoje problemy, a konflikty w rodzinie rozwiązywane są w taki sposób, aby nikt nie czuł się pokonany. Są to te same techniki, które stosuje się by utrzymywać dobre relacje z jakimikolwiek innymi ludźmi – z partnerem, przyjaciółmi, współpracownikami i krewnymi.
Przekonanie 7
Nie wierzę, że taki kurs cokolwiek zmieni.
Odpowiedź 7
Wynikać to może z wcześniejszych doświadczeń rodziców w kontakcie z różnymi specjalistami i nie daniem sobie czasu na zmianę, ale również z tego, że rodzice często poszukują gotowej recepty rozwiązania problemów z dziećmi. Nie rozumieją, że aby zmienił się klimat w ich rodzinie muszą zacząć od siebie. Często też chcą, aby to inni się zmienili a nie oni sami. Dzieci powtarzają to co widzą, bo rodzice dają im przykład. To nie kurs ma zmienić klimat w twojej rodzinie, on ma dać ci narzędzia i nauczyć cię jak je wykorzystać do tego abyś to ty Drogi Rodzicu sam mógł wziąć odpowiedzialność za zmianę.