Artykuły
Do otowrzenia artykułów w formacie PDF służy program Adobe Acrobat Reader.
Moje potyczki z metodą wychowania bez porażek Gordona
Wychowanie to jedno z najpiękniejszych, ale i najtrudniejszych ról w życiu jakie przyszło nam pełnić. Jednak większość osób uważa, że do bycia rodzicem nie trzeba się specjalnie przygotować, że mają to we krwi.
Czytaj więcej
Lepsze kontakty z dziećmi
Uniwersalna metoda Gordona jest znana na całym świecie i już od blisko 50 lat. Jedna z uczestniczek szkolenia dla rodziców metodą Gordona, Agnieszka Malczewska-Gortych, mama dwójki dzieci, udzieliła nam wywiadu na temat swoich refleksji po szkoleniu.
Czytaj więcej
Metoda Gordona w praktyce
Wypowiedź taty dwóch córek przedstawiona w formie historii ilustrującej zrozumienie i wprowadzenie w praktykę metody Gordona. Historia ta pokazuje jak wiedza i praktyka z kursu Trening Skutecznego Rodzica zmieniy postrzeganie i kreowanie rodzinnego świata na lepsze.
Czytaj więcej
Czy dzieci potrzebują rad i gotowych rozwiązań?
W jakich sytuacjach myślimy o radach czy gotowych rozwiązaniach? Czy dzieci ich potrzebują od dorosłych? Czy dzięki temu lepiej sobie radzą w wielu sytuacjach? Czy stają się pewniejsze siebie i bardziej kreatywne?
Pobierz PDF
Jak przygotować dziecko na rodzeństwo?
Narodziny kolejnego dziecka są przeżyciem dla całej rodziny. Dla jedynaka, który do tej pory miał rodziców tylko dla siebie, wiadomość o tym, że ktoś nowy, kogo nie zna, na zawsze dołączy do rodziny, jest szczególnym przeżyciem. Wielu rodziców zastanawia się, w jaki sposób przygotować dziecko do zmieniającej się sytuacji.
Pobierz PDF
Metoda Thomasa Gordona
Nie strasz, nie oceniaj, nie karz, nie nagradzaj, nie porównuj, nie stawaj zawsze po stronie nauczyciela czy wychowawcy - tak pokrótce moż- na opisać metodę Gordona, która zdaniem niektórych wspomaga motywację dziecka.
Pobierz PDF
Modyfikowanie otoczenia
Kiedy mamy jakiś problem wynikający z nieakceptowalnego zachowania drugiej osoby, możemy bezpośrednio się z nią zmierzyć albo spróbować zastosować inne rozwiązanie – poprzez konfrontację z otoczeniem.
Pobierz PDF
Niebezpieczeństwa fałszywej akceptacji
Czasami nauczyciele odczuwają wewnętrzny lub zewnętrzny nacisk, by udawać, że akceptują zachowania dzieci, które w efekcie im się nie podobają. Dzieje się tak dlatego, że pedagodzy w swojej pracy często kierują się zasadą "powinienem". Starają się więc nawet wtedy, kiedy czują się źle lub są zmęczeni odgrywać role uśmiechniętych...
Pobierz PDF
Pytać - nie pytać?
Istnieje przekonanie, że aby zachęcić kogoś do mówienia, trzeba zadawać pytania. Dr Thomas Gordon uznał wypytywanie za jedną z dwunastu barier w komunikacji interpersonalnej. Zastanawiasz się, co złego może być w zadawaniu pytań? Pytaniami zachęcają do mówienia nauczyciele, lekarze, prawnicy itd.
Pobierz PDF
Rozwiązywanie konfliktów metodą "bez przegranych"
Konflikty pomiędzy potrzebami nauczycieli a potrzebami dzieci są nieuniknione, ale jakość tych relacji nie zależy od częstotliwości konfliktów, tylko od... sposobu ich rozwiązywania. Najczęściej problemy pojawiają się, gdy nie bierzemy pod uwagę potrzeb drugiej osoby i forsujemy na siłę własne rozwiązania.
Pobierz PDF
Ryzyko skutecznej komunikacji
Jeżeli chcemy prawidłowo funkcjonować, skutecznie wykorzystując własne zasoby, by osiągać stawiane sobie cele, koniecznie musimy nauczyć się odpowiednio komunikować z ludźmi. Im lepsza zdolność jasnego wyrażania swoich prawdziwych uczuć, poglądów, wartości i przekonań, tym sprawniejsza staje się komunikacja z innymi osobami.
Pobierz PDF
Trening Skutecznego Nauczyciela
Nauczyciele przedszkolni są przygotwani do swojej pracy - to oczywiste. Mimo to dla wielu z nich problemem może się okazać codzienna komunikacja z dziećmi i ich rodzicami. A przecież bez tej kluczowej umiejętności trudno jest być skutecznym nauczycielem czy wychowawcą.
Pobierz PDF